Home » Dekoracje ścienne » Fototapety ścienne na wymiar

Fototapety ścienne na wymiar

Jeśli mówimy o dekoracji wnętrz za pomocą fototapety to zazwyczaj mamy na myśli ściany. Tymczasem istnieją na przykład fototapety na drzwi, są to fototapety samoprzylepne, a więc na materiale nieco innym niż tradycyjny. To są specyficzne zdjęcia lub grafiki, które mają nieco więcej zadań niż tylko dekoracja wnętrza.

Fototapety na drzwi to przeważnie widoki wąskich uliczek z silnie zarysowaną perspektywą. Przyklejone w wąskich pomieszczeniach dają efekt powiększenia przestrzeni. A wszystko to dzięki głębi i perspektywie, która jest mocno widoczna na zdjęciu. Zyskujemy pewnego rodzaju okno (drzwi) na świat, jakbyśmy stali na balkonie. Uliczki są nastrojowe, spokojne, więc tym wizerunkiem wpływają również na nasze samopoczucie.

Stare uliczki jako motyw na fototapety znajda zastosowanie nie tylko na drzwiach, ale również na ścianie. Odpowiednio dobrana fototapeta otwiera pomieszczenie, dzięki czemu nie odczuwamy ciasnoty pomieszczenia. Linie perspektywy widoczne na zdjęciu, a więc i na fototapecie, odruchowo kierują nasz wzrok w dal.

To bardzo ciekawe złudzenie optyczne na fototapetach można uzyskać nie tylko za pomocą zdjęć wąskich uliczek, ale również wszelkich innych motywów z widoczną perspektywą. Są także inne rodzaje motywów wykorzystujące na przykład tzw. perspektywę powietrzną. Obiekty oddalone są lekko niebieskawe, jakby zamglone, więc postrzegamy je jako odległe. Jeśli taka fototapeta wisi na ścianie, to także otwiera nam przestrzeń. Zresztą te odlegle obiekty nie muszą być na tyle daleko, żeby zadziałała perspektywa powietrzna. Wystarczy nawet kilkanaście metrów, byle na pierwszym planie nie było niczego. Wtedy wzrok nie ma zaczepienia na bliskich obiektach, patrzymy więc na dalsze i złudzenie otwartości przestrzeni jest jak na zawołanie.

Comments are closed.